начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

дарение на имот

Казуси за недвижими имоти


дарение на имот

Мнениеот khp » 09 Сеп 2005, 18:47

здравейте!
изключително съм впечатлена от форума и от компетентните съвети, които се дават тук.
ще съм ви много благодарна ако ме посъветвате по следния казус:
родителите ми продадоха едно жилище и разделиха парите между мен и моя брат (само двамата сме). брат ми е женен. сега иска да закупи друг имот с тези пари, които обаче (по възможност) да бъде само негов т.е. да не се дели с жена му.
родителите ми са готови да закупят новия имот на брат ми на тяхно име и след това да му го прехвърлят по някакъв начин като аз ще се разпиша, че нямам претенции, тъй като съм получила своя дял.
има ли начин при такова прехвърляне/ дарение/ наследство новият имот да бъде само на брат ми, без жена му да има дял в него.
предварително ви благодаря!
khp
 

Мнениеот Гост » 09 Сеп 2005, 19:40

Във въпроса Ви се съдържа и отговора! :roll:
Гост
 

Мнениеот исса » 10 Сеп 2005, 09:20

при дарение и наследяване няма съпружеска имуществена общност. тя съществува само при покупко-продажба, при което двамата съпрузи придобиват по1/2 идеална част. така че не се притеснявайте. В имота, придобит чрез дарение съпругата не може да има дял.
исса
 

Мнениеот ВенИ » 10 Сеп 2005, 10:02

Решението на така поставения проблем е съвсем елементарно. Имуществата и сумите пари, които единият съпруг придобива по дарение или по наследство са негови лични имущества и не се включват в семейната имуществена общност. Във вашия случай е достатъчно родителите ви да направят дарение на сумата, която са дали на брат ви. От там нататък това ще си е негова лична сума, с която той ще може да си купи личен апартамент. При евентуален развод или спор относно собствеността върху апартамента, договорът за дарение на сумата, с която е закупен апартамента ще бъде безспорно доказателство, че апартамента е негово лично имущество. Това е по-лесния вариант, отколкото родителите ви да купуват на тяхно име апартамент и после да му го даряват, освен това има абсолютно същия ефект.
ВенИ
 

Мнениеот гост » 10 Сеп 2005, 10:45

Само добавям, че в нотариалния акт за покупко-продажбата може да бъде вписано по поискване, че сумата, с която се закупува имота е именно дарената сума.
гост
 

Мнениеот Гост » 10 Сеп 2005, 12:30

това е идеалният вариант.
в първият случай как ще се откажете от идеалната си част преди да е открито наследство?апартамента е на родителите и те даряват,но немогат да ви лишат от наследството по закон чрез дарението което ще извършат.
Гост
 

Мнениеот исса » 10 Сеп 2005, 13:51

ако родителите ви искат да се разпоредят с имуществото си преживе, така че след смъртта им никой от двама ви да няма претенции за ощетена запазена част, най-добре да направят делба на имотите си преживе по чл.77 от закона за наследството. А предварителен отказ на част от наследство е наистина недействителен-чл.54/1/ЗН. Във вашия случай, за да са спокойни всички, че вие сте си получили дяла от наследството за апартамента, може и по отношение на вас да направят договор за дарение на сумата/по съвета на Вени/.
исса
 

благодаря ви!

Мнениеот khp » 12 Сеп 2005, 15:00

хиляди благодарности за професионалните отговори и отношение!
успех на всички!
khp
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 60 госта


cron