начало

Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК

Сключване на трудов договор от лице без представителна власт

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Сключване на трудов договор от лице без представителна власт

Мнениеот lamer » 31 Мар 2022, 13:41

Привет! Въпросът ми е трудов, но е свързан с упражняване на представителната власт в търговско дружество и не съм съвсем сигурен дали мястото му е тук.

Налице е ООД с двама съдружници. Единият от тях е вписан в ТР като управител на дружеството. Дейността на дружеството е частно учебно заведение. Между ООД-то представлявано от единия съдружник и управителя на дружеството е сключен трудов договор, с който управителят на ООД е назначен за директор на училището.

Този договор не е ли нищижен поради липса на представителна/работодателска власт у съдружника?
lamer
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Мар 2022, 13:29

Re: Сключване на трудов договор от лице без представителна в

Мнениеот ivanov_p » 31 Мар 2022, 17:16

Не е. От една страна е налице търговски подпис, който очевидно е одобрен, а от друга седи въпроса дали управителят може да договаря със себе си, т.е. един и същ човек да назначи себе си на работа в управляваното от него дружество. Дълго време според НАП не можеше, но съдилищата са категорични, че може.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4522
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Сключване на трудов договор от лице без представителна в

Мнениеот guest1 » 31 Мар 2022, 19:55

ivanov_p написа:Не е. От една страна е налице търговски подпис, който очевидно е одобрен, а от друга седи въпроса дали управителят може да договаря със себе си, т.е. един и същ човек да назначи себе си на работа в управляваното от него дружество. Дълго време според НАП не можеше, но съдилищата са категорични, че може.

+1 за целия отговор.
За последното изречение - няма проблем, защото договорът не е между две ФЛ, а между ЮЛ и ФЛ.

Пример:
Собственик на ЕООД сключва договор „със себе си“ и се назначава за управител (с ДУ). После - като управител - сключва ТД пак със себе си - за някаква конкретна позиция. Може и портиер.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2365
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron