начало

ВАС отхвърли жалба на прокурорка, опитала да стане съдия чрез външен конкурс ВАС отхвърли жалба на прокурорка, опитала да стане съдия чрез външен конкурс

чл. 153 НК

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


чл. 153 НК

Мнениеот studentpravo » 11 Май 2012, 09:53

Здравейте, колеги. Въпросът ми е свързан с чл. 153 от НК

Чл. 153. (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Който се съвкупи с друго лице, като го принуди към това чрез използване на служебната му или материална зависимост от него, се наказва с лишаване от свобода до три години

Интересно ми е да открия съдебно практика, ако въобще има такава, защото наскоро слушах за случай, който може да се квалифицира по този член и успя да събуди любопитството ми.

Как ще се докаже подобен вид поведение /съвкупяването, принудата/. Ще се кредитира ли доверие само на свидетелите? Според мен работодателят винаги може да лавира и да се позове на субективни възприятия на отсрещната страна. Все пак нямаме изнасилване или белези, винаги може да се твърди че сношението си е напълно доброволно. За мен в конкретния случай всичко е в полза на работодателя.

Например: имам подчинена секретарка и когато сме насаме и казвам че ако не спи с мен, ще и възлагам 10 пъти повече задачи или пък ще я уволня. Тя отказва и аз и възлагам тройно повече задачи, под предтекст че съм овластен свободно да избирам персонала във фирмата си и персонално да решавам на кого какви задачи да поставя.

Пример 2: Ще назнача дадена служителка ако преспи с мен? Тя склонява, преспива и съответно я назначавам. Как ще докаже че това се е случило?

Това са само малка част от примерите. Ще се радвам да ги обсъдим, но като цяло за мен този член е почти недоказуем. В тази връзка искам да прочета поне 1-2 решения.
studentpravo
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 02 Май 2012, 10:50

Re: чл. 153 НК

Мнениеот Pause » 11 Май 2012, 16:30

Здравейте! колега. :D
Вторият пример според мен не е съставомерен.По отношение на доказателствата следва да са относими и допустими знаете в наказателния процес всичко може да се докаже със свидетелски показания.Има си и тактика на разследване ,с която се доказват релевантните факти и когато приключи прокурорът може да състави обвинителен акт.Имаме пострадал лице от мъжки или женски пол ,който се съвкуплява против свободната му воля.
Нямам съдебна практика.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: чл. 153 НК

Мнениеот teogeo » 18 Юни 2012, 18:43

В казусите по наказателно право на Лазар Груев и Ралица Илкова (в специалната част) имаше подобен казус.
А там в края на всяка глава има цитирана подробна практика. Погледнете, ако имате книжката под ръка.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1596
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 23 госта


cron