алекс написа:Съжалявам момчета и момичета, не е нужно да водите статистика за това кой е жив и кой не е, но ..................преди да репликирате, проверявайте си информацията. Проф. Сталев не е сред живите, за което съжалявам.
Аз твърдя, че е жив.
|
|
студент по право написа:Уважаеми юристи,вече бе проведена анкета от МП по въпросите за броя и качеството на обучение в ЮФ на страната.Резултатите и изводите от нея ги видяхме в промените в Наредбата за придобиване на юридическа правоспособност.Оказа се, че има 11 ЮФ!С цялото ми уважение към колегите,то считам че максималният брой на ЮФ трябва да е 3 и освен това, по мое мнение,толкова и в момента предоставят качествена подготовка.Останалите са конкуренция,относно семестриалната такса и възможността за вземане на изпит.Прозрачно е че един частен ВУЗ е с облекчен режим на влизане в специалност, а за полагане на изпит-първо явяване-за всички, и после който даде ще бъде оценен...Това е изтъркана тема и между студентите,а и в цялото ни общество.ПРоблем са пътуващите преподаватели,но те се компенсират от компетентни асистенти.Големите проблеми ще се появят тепърва,когато започне прилагането на измененията в Наредбата за придобиване на юридическа правоспособност!Все пак се предвижда първо решаване на казус, което ще предопредели допускане до устен изпит.На студентите липсва по някои дисциплини именно тази практическа насоченост и това наистина ще отсее кадърните бъдещи юристи.НО вероятността някои колеги да знаят казуса за изпита също не е за подценяване,защото от корупцията скоро няма да се избавим.
Студентите,които разчитат на себе си и наистина са силно мотивирани да се изградят като бъдещи конкурентни юристи,разполагат с факултативна дисциплина-участие в работата на Правна клиника.Това дава възможност да се срещат с клиенти и реални казуси,да попълват знанията си и да търсят информация извън лекцията или учебника.Така посягат и към съдебна практика.Други колеги стажуват в адвокатски кантори,така че сред многото завършващи ще има доста от нас, които да бъдат полезни за клиентите си и да не са гротескен образ на юридическата професия.Независимо,че процентът не е голям на студенти,които отговарят на тези характеристики,то са нужни и млади попълнения,защото на Вас Ви е ясно,че практиката е най-големия учител и че един юрист постоянно се рови в книгите и не спира да се учи,щом иска да е конкурентен.Университетът му дава първи знания,после той трябва да се самоусъвършенства!
litman написа:Уредил се в живота написа:Адвокат Литман, забравихте да добавите отговор "Да се закрият всички съществуващи без да се откриват нови". Ако го бяхте направили аз щях да гласувам "ЗА". Така де - аз съм завършил, какво ме интересува повече - след мен и потоп. А за неща като "свободен пазар", "конкуренция" и тем подобни ще се направя, че не съм чувал. Важното е НИЕ да папкаме. То и без това вече адвокат не се става така лесно, както по ваше време, остава и да се спре обучаването на младите и "тогава, тогава, предвиждам такъв живот, че само си викам дано-о-о". Айде със здраве!
___________________________________________________________
Умишлено цитирам цялото изявление на анонимния гост!
Уважавам го , мнението , разбира се !
Само едно е пропуснал анонимния ми приятел- че когато аз бях приет да следвам имаше само един факултет и се конкурирахме по 250 -300 души за едно студентско място! И тогава влизаха действително тези ,които имаха някаква " стойност"...
Сега не само изпити , но и направо дипломи се купуват , както пишат по вестниците !...
По мое време , моето момче , ( по начина на изрязяване правя извод за половата принадлежност и възрастта на анонимния ми кореспондент!...) адвокатските места бяха определени и не можеше да бъдеш вписан , ако не се освободи място ! А местата бяха само по 50-100 на окръг... Аз лично чаках близо две години за място!...
Ако не си спомняш тези времена , млади приятелю, попитай близките си , вместо да дърдориш празни приказки !...
Проблема е , че действително ми "писна" да слушам колко некадърен е бил предходния пълномощник на 50% от новите ми клиенти ,които са се отказали от "адвокати" , завършили в Свищов, Благоевград, Бургас или ... Мичкюр !...
lazar_petrov написа:СУ! С презумпцията - "до доказване на противното", а противното трудно може да се докаже.
Макар че кадърният юрист си е кадърен юрист!
lazar_petrov написа:СУ! С презумпцията - "до доказване на противното", а противното трудно може да се докаже.
lazar_petrov написа:СУ! С презумпцията - "до доказване на противното", а противното трудно може да се докаже.
Макар че кадърният юрист си е кадърен юрист!
алекс написа:няма значение къде си завършил. Всичко опира до това колко ти е багажа. знаете ли с колко изпити се завършваше право преди 20 години? А с колко сега? Знаете ли че доста от преподавателите в СУ преподават и в така наречените от някои във форума Пуцове? Защо мислите , че реподавателят преподава различно?
Адвокат съм вече повече от 14 години. За всички има място под слънцето. Ако клиента е доволен, той винаги се връща. Ако не е - отива при друг. Има много млади колеги на които се възхищавам затова, че си проправят път сами, без да имат гръб и които макар и да направят грешка, се поучават от нея. Свидетел съм и на много некомпетентно поведение на адвокати практикуващи 15, 20 години, породено от тяхната самоувереност , че са безгрешни , недосегаеми и велики. Лично аз, за велик човек във правото се прекланям пред покойния проф. Живко Сталев. Много ценя и трудовете на Соломон Розанис. И макар, че не е мястото в тази тема, използвам да благодаря на такива хора, които ни подаряват опита си чрез мотографиите си. И накрая завършвам - човек се учи докато е жив. и докато правото не е константна величина, по-възрасните адвокати , наред с младите , също трябва да продължават да се учат.
|
|
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта