начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

sysobstwen nedvizim imot

Казуси за недвижими имоти


sysobstwen nedvizim imot

Мнениеот v.hristova » 19 Юли 2005, 23:43

Zdraveite!
Sysobstvenizi sme s drugo fizi4esko lice na nedvizim imot, v koito ima i postroena ky6ta.Sygl. not. akt vseki edin ot nas pritezava po 1/2 id.4ast ot celiq imot. Iskame da podpishem sporazumenie pomezdu si, s koeto da opredelim koj kakva realna 4ast ot imota 6te polzva. Drugiqt sysobstvenik ima namerenie da si postroi ky6ta v "obosobenata" si 4ast. Ima li takava vyzmoznost i kak realno mozem da razpredelim polzvaneto vyrhu imota.Neobhodimo li e tova da stane pred notarius?
Blagodarq.
v.hristova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Юни 2005, 21:20

отговор

Мнениеот harmaiani » 20 Юли 2005, 07:27

Трябва да направите доброволна делба при нотариус
harmaiani
 

Мнениеот 14 » 21 Юли 2005, 23:07

Делба може да направите само ако урегулираният ви поземлен имот е реално поделяем.Предполагам, че не е. Може да сключите договор с вашия съсобственик за реално разпределение на правото на ползване върху имота като всеки си знае каква част ще ползва - да си сее цветенца или марулки. Но без вашето съгласие вашият съсобственик не може да си построи сградичка в неговата обособена част, защото земята се запазва в съсобственост. Има правила в ЗУТ за строителство в съсобствени имоти, не ми се гледат сега, но основното е, че разпределяне правото на ползавне върху съсобствен имот не дава право на единия съсобственик да строи в ползваната от него част без знанието и съгласието на другия.
14
 

re vipros

Мнениеот emotions » 24 Юли 2005, 22:42

A s kakyv dogovor smqtate, 4e trqbva da stane razpredelenieto na pravoto na polzvane vyrhu imota?Nuzno li e da e v notarialna forma i 6te ima li dejstvie i sprqmo naslednizite na dvamata sysobstvenici sled smyrtta im?
emotions
 

Мнениеот 14 » 28 Юли 2005, 19:25

Достатъчно е договорът да е в писмена форма, но по-добре да е с нотариална заверка на подписите, за да няма вбъдеще оспорване на подписите на съсобствениците. Такъв договор има сила и спрямо наследниците на някой от съсобствениците.
14
 

Мнениеот monteskio. » 28 Юли 2005, 22:01

Ще си позволя да направя малко необходимо уточнение:
Не само, че е " по добре договора да е с нотариална заверка на подписите " - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Е КОГАТО СЕ УЧРЕДЯВАТ, ПРЕХВЪРЛЯТ ПРАВА ВЪРХУ НЕДВИЖИМИ ИМОТИ - ТОВА ДА СТАВА В СОСБЕНА ФОРМА - НОТАРИАЛЕН АКТ / чл. 18. ЗЗД Договорите за прехвърляне на собственост или за учредяване на други вещни права върху недвижими имоти трябва да бъдат извършени с нотариален акт./

MONTESKIO
monteskio.
 

Мнениеот Гост » 29 Юли 2005, 15:01

Въобще не става въпрос за вещни права. Договорът за разпределение на реалното ползване има само облигационно действие. С него не се учредяват, прехвърлят и т.н. вещни права. Освен това той не обвързва евентуалните трети лица - купувачи, тъй като те не са страна по него. Така че колегата 14 е прав.
Гост
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 93 госта


cron