начало

ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

Прехвърляне на наследен имот

Казуси за недвижими имоти


Прехвърляне на наследен имот

Мнениеот Zu » 31 Яну 2005, 14:56

Имам следния казус: Наследници на наследодателя се явяват неговата съпруга и двете му деца - дъщеря и син. Съпругата желае да прехвърли недвижим имот на своя внук, който има от страна на сина си. Делба на наследството не е извършена и вероятно имота е в съсобственост на трите наследника. Как да се извърши прехвърлянето - чрз продажба или чрез дарение. Идеята е един ден внуците по линия на дъщерята да не могат да оспорят прехвърлянето.
Zu
 

Re: Прехвърляне на наследен имот

Мнениеот Жоро » 31 Яну 2005, 16:17

Никой не може да прехвърли повече права, отколкото сам притежава.А на нотариуса очите му ще бъдат като фарове на фадрома пред чакъл.
Има много неизвестни тук.За недвижимият имот и този внук. :-)
Жоро
 

Re: Прехвърляне на наследен имот

Мнениеот вики » 01 Фев 2005, 16:11

Ако съпругата е единствен собственик на този имот, то може да си го прехвърли спокойно и сама, като според мен в случая ще е най-подходящо да се направи с договор за прехвърляне на имот срещу издръжка и гледане, защо е най-подходящо вече е отделен въпрос. А ако имотът е наследствен то целият може да се прехвърли само с участието и на др. наследници. Другият вариант е преживялата съпруга да си продаде идеалната част на внука, но преди това трябва да я предложи на съсобствениците си за изкупуване при същите условия и те да откажат /май така беше :)))/
вики
 

Re: Прехвърляне на наследен имот

Мнениеот Joannna » 01 Фев 2005, 22:50

Защо да прехвърля права, които не притежава? Съпругът е починал и следователно тя притежава равен дял на дялове от наследството на децата (освен ако няма завещание, разбира се).

Иначе по-добър вариант е продажбата, зашото една възмездна сделка може да се събори много по-трудно от безвъзмездната. Договорът за издръжка и гледане също е вариант, а и не мисля, че той не може да се сключи за част от имот (ЗЗД никъде не съдържа подобна забрана).

При продажба имай предвид чл. 33 ЗС: "Съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия и декларира писмено пред него, че никой от тях не е приел това предложение".
Joannna
 

Re: Прехвърляне на наследен имот

Мнениеот sunshine_75 » 02 Фев 2005, 10:04

Сутрешни проблясъци: нека бабата да прехвърли-възмездно-своята 1/2 + 1/6 ид. части на сина си. (Няма пречка за това-може и без знанието и съгласието на дъщерята.) Така ще се ограничи количеството на съсобствениците. С оглед на финансовата ситуация, синът да предложи на дъщерята (т.е. братът на сестрата) да изкупи неговата част (5/6 ид.части от апартамента). Дори и в един момент да възникнат някакви конфликти или делбени дела, проблемът на внука би бил просто 1/6 ид.ч. от имота...
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 826
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: Прехвърляне на наследен имот

Мнениеот Zu » 02 Фев 2005, 12:05

малко да конкретизирам въпроса, защото не беше коректно зададен. Дали ако тримата съсобственика са съгласни и прехвърлят имота чрез дарение на единия внук, то внуците по линия на сестрата ще могат да оспорят дарението ако накърнява запазените им части. Тоест и лелята дори е съгласна да надари племенника си, но дали нейните деца ще могат да оспорят това дарение, извършено заедно с другите сънаследници. В този смисъл продажбата не се ли явява по-добрата сделка, макар че ще бъде платен данък, докато дарението по права линия е освободено от такъв от началото на тази година. Малко сложно стана, а :))
Zu
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 57 госта


cron