начало

Столичните адвокати призоваха ВСС да провери поведението на прокурори по случая със съдия Мирослав Петров Столичните адвокати призоваха ВСС да провери поведението на прокурори по случая със съдия Мирослав Петров

въпрос

Казуси за недвижими имоти


въпрос

Мнениеот Karlson » 03 Авг 2004, 10:05

Може ли в един нотариален акт да се включат две сделки: прехвърляне право на пристрояване и надстрояване и прехвърляне на недвижимият имот върху който се учредява правото на пристрояване?
Karlson
 

Re: въпрос

Мнениеот Иван » 03 Авг 2004, 10:25

Що за недомислица? Аз купувам един имот, върху който ще надстроявам и пристроявам. Този имот явно е някаква сграда. Като стана собственик, кой да ми учредява вещни права за надстрояване и пристрояване?
Да не би да иде реч за земята под сградата? Ако е за нея, може.
Иван
 

Re: въпрос

Мнениеот Karlson » 03 Авг 2004, 10:38

Недвижимият имот , върху който се учредява пристрояване е сграда, разбира се. Но приемателят ще придобие сградата и част от земята под нея чак когато я надстрои, т.е изпълни задължението си да предаде надстроеното на учредителите му. Просто страните не искат плащане на цена ,а построяване на етаж в същата сграда.Възможни и действителни ли са такива уговорки?
Karlson
 

Re: въпрос

Мнениеот Иван » 03 Авг 2004, 11:09

Не виждам пречка.
Иван
 

Re: въпрос

Мнениеот Karlson » 03 Авг 2004, 11:37

Въпросът ми за недействителността се отнасяше до това дали се налага взаимно учредяване на право на пристрояв , след като вече договарящите стават и съсобственици съгласно уговорката за прехвърляне на сградата, макар и след време.
Karlson
 

Re: въпрос

Мнениеот Karlson » 03 Авг 2004, 12:08

никой ли не знае?!??!?!?
Karlson
 

Re: въпрос

Мнениеот ЕВР » 03 Авг 2004, 22:00

Право на надстрояване и пристрояване се учредява от съсобственик /вкл. етажен собственик/ само на лице, което вече притежава земя или самостоятелен обект в сградата - виж ЗС.
ЕВР
 

Re: въпрос

Мнениеот ilieva.t » 04 Авг 2004, 09:50

Къде точно в ЗС го има този текст , колега?
Никъде не пише, че носителят на право на надстрояване е само собственик на имота.Напротив , това право е самостоятелно и независещо от друго право и същността му е да се надстрои заварена сграда, собственост на друго лице, с етаж или свързана постройка, като стане изключителен собственик на така надстроените обекти и собственик със съответен дял в общите части и носител на съответна част от правото на строеж.
ilieva.t
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 04 Апр 2004, 20:24


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron