начало

Съдът премахна такси за адвокати на Столичната община – препятстват правото на защита Съдът премахна такси за адвокати на Столичната община – препятстват правото на защита

Последици от спирането на погасителната давност

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Последици от спирането на погасителната давност

Мнениеот Горанов » 27 Апр 2005, 16:17

Тъй като го чета вече няколко пъти и съм вече тотално изпушил от много четене, бихте ли разяснили това, защото нещо не мога да го схвана, ако можете дайте и пример, за да стане по ясно.
"Докато са в сила обстоятелствата, които са основание за спиране на погасителната давност, изтеклия период от време не се включва в срока на давността. Изтеклият срок преди спирането запазва своето правно значение за давността. "
И това дето ме интересува: " След отпадане на основанието за спиране за завършване на давността е необходимо да изтече период от време, които се равнява на разликата между целия срок на давността и изтеклото време до спирането или фактически давността се удължава с периода, през които не е текла"
Това е цитат от учебника на проф. М. Манолова, Гражданско право от 96г, глава ХІ, § 67, т.3 или 278 стр.
Тоест ако приемем ,че има 5 годишна погасителна давност и тя тече, но на 3 г настъпват основания за спирането й. То давността спира, докато отпадне това основание. И ако това е например 1 година, след нея срокът се увеличава с 1 г.
Но пък изразът " за завършване на давността е необходимо да изтече период от време, които се равнява на разликата между целия срок на давността и изтеклото време до спирането..." ме обърква. Тоест 2 г. а тя не е текла 1 г.?
Или пък другото дето си мисля е че трябва да изминат 2 г преди отново да почне да тече погасителната давност, като оставащият срок е увеличен с 1г?
Правилно ли разсъждавам или нещо бъркам, щото вътрешно нещо не мога да си повярвам.
Горанов
 

Re: Последици от спирането на погасителната давност

Мнениеот иванова » 27 Апр 2005, 16:42

Ами то ясно сте си го написали. Текла е давност/придобивна, погасителна/ няма значение. След две години настъпват обстоятелства за спирането й. Тези обстоятелства могат да са на лице 5 месеца, 1 година и т.н. След тяхното отпадане е нужно да изтекът още три години . Ето тези три години се равняват на разликата между 5 годишната давност и изтеклите две години до нейното спиране. Или давността се увеличава с времето през което не е текла. Какво не можете да разберете, че не е много ясно от въпроса Ви
иванова
 

Re: Последици от спирането на погасителната давност

Мнениеот Горанов » 27 Апр 2005, 17:08

Да благодаря, но се смущавам и обърквам от формулировката, това е просто друго няма.
Горанов
 


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 27 госта


cron