начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Предявяване на разследване - практически въпрос.

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Предявяване на разследване - практически въпрос.

Мнениеот law_master » 24 Окт 2011, 11:48

Здравейте колеги,

Имаме клиент, пострадал от ПТП, с който ще водим дело пред застрахователя по гражданската отговорност. Има досъдебно производство и ще ходим за предяване на разследването. Тъй като досега не съм бил на такава процедура, има някои чисто практически въпроси, които искам да си изясня, с оглед по добрата защита на клиента в последващото гражданско дело.

Ето ги и самите въпроси:

1.Ка да сме сигурни, че при предяването на материалите, някой от доказателствата не са били скрити / извадени от преписката? Има ли някакъв опис на приложените доказателства, прошнорована ли следва да е преписката?

2. Как да сме сигурни, че съдържанието на документите няма да бъде променено - подписваме ли се върху всяка страница или по някакъв друг начин да удостоверим, че именно това е бил документът, който е бил в преписката?

3. Можем ли да получим заверени копия от предявените материали?

4. Задължително ли е присъствието на пострадалия или е достатъчно само неговия повереник, тъй като пострадалият е в тежко състояние?

5. Присъстват ли едновременно на предяването пострадалият и дееца или това става в различни дни?

6. Можем ли след като сме се подписали, че сме приели материалите при предяването, пред прокурора да искаме събиране на още док-ва? за тази хипотеза ли се отнася чл. 229 НПК ?

Благодаря Ви предварително и Ви желая успешна нова седмица!
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Предявяване на разследване - практически въпрос.

Мнениеот street » 24 Окт 2011, 19:56

1.Ка да сме сигурни, че при предяването на материалите, някой от доказателствата не са били скрити / извадени от преписката? Има ли някакъв опис на приложените доказателства, прошнорована ли следва да е преписката? - все още не е прошнорована , не е задължително да има опис когато се предявява защото и протокола за предявяване се пише в описа , но поне трябва да е подредена. Няма как да скрият доказателсвта , защото е наказумо и то със затвор, трябва да е луд някой за да си позволи такова нещо.Бъди сигурен ,че ще ти покажат всичко.

2. Как да сме сигурни, че съдържанието на документите няма да бъде променено - подписваме ли се върху всяка страница или по някакъв друг начин да удостоверим, че именно това е бил документът, който е бил в преписката? - никъде не се подписвате, просто четете и казвате , каквото казвате в протокола за предявяване, ако имате искания, блежки или възражения - те се записват там.

3. Можем ли да получим заверени копия от предявените материали? - - можете единствено ако прокурора разреши , след писмена молба или искане. Само прокурора заверява материали по делото и той ги предава на вас.

4. Задължително ли е присъствието на пострадалия или е достатъчно само неговия повереник, тъй като пострадалият е в тежко състояние? - задължително сте двамата и двамата се подписвате на протокола, но ако е много зле човека, може да помолите материалите да се предявят където се намира той във ваше присъствие. Обади се на дознателя и му кажи положението какво е не вярвам да ти откаже все пак не е звяр :) ( просто ще напишат протокола на ръка -има бланки за това)

5. Присъстват ли едновременно на предяването пострадалият и дееца или това става в различни дни? - различни са дните - първо е пострадалия , после обвиняемия. Може и да е в един ден но последователността трябва да е същата , имал съм случаи - двамата през един час.

6. Можем ли след като сме се подписали, че сме приели материалите при предяването, пред прокурора да искаме събиране на още док-ва? за тази хипотеза ли се отнася чл. 229 НПК ? - Можете. Именно в протокола за предявяване се записват исканията ви за Експертизи, още разпити и каквото вие прецениети. Друг е въпроса дали това ще бъде уважено , след като ДП-то стигне до прокурора или дали след това ,той ще го върне.

Нямаш нужда от последващо Гражданско Дело , защото всичко се предявява в наказателното - това е хубавото на НК. ще си предявиш исковете към всеки именно в Наказателния процес!


п.с. това съм работил, може да ми вярваш ако прецениш, но няма за какво да те заблуждавам така се прави , работил съм по ПТП-та.
И ако ще предявявате гражднски иск е добре да се пише това в протокола за предявяване - като фраза примерно: ще предявим граждански иск за имуществени или неимуществени вреди (сами си го знатете какво е по делото)

Успех!
Аватар
street
Потребител
 
Мнения: 368
Регистриран на: 17 Май 2010, 16:59

Re: Предявяване на разследване - практически въпрос.

Мнениеот law_master » 25 Окт 2011, 19:05

Много благодаря колега street, това ме интересуваше. Изобщо не мисля,че ще ме заблудите, компетентното мнение лесно може да бъде разграничено. :wink: А иначе както казах отнася се за ПТП и ще искаме наказателното да се прекрати понеже няма смисъл да чакаме година и половина мин. за условно осъждане. А и нас ни интересува да си предявим претенциите по гражданската.

Благодаря още веднъж, желая и на Вас успех! :)
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Предявяване на разследване - практически въпрос.

Мнениеот dizhel » 25 Окт 2011, 22:43

Не е добра идея да искате прекратяване на делото. Не знам кой ви е казал но такива срокове година и половина са голяма рядкост за ПТП. Пуснете си гражданския иск в хода на съдебната фака на наказателното производство.
dizhel
Потребител
 
Мнения: 177
Регистриран на: 21 Яну 2003, 02:02

Re: Предявяване на разследване - практически въпрос.

Мнениеот Гост. » 26 Окт 2011, 09:50

dizhel написа:Не е добра идея да искате прекратяване на делото. Не знам кой ви е казал но такива срокове година и половина са голяма рядкост за ПТП. Пуснете си гражданския иск в хода на съдебната фаза на наказателното производство.

Категорично "за" болда. При това без още да сте си уредили сметните отношения с извършителя.

Не разбирам за къде си се разбързал?
Има ТР - лихва се дължи от дата на деликта, давността ти е 5 години, дори да не предявиш ГИ в наказателното дело в съдебната фаза- все тази. Гражданско дело можеш и сега да инициираш и да спреш до приключване на наказателното, а може и после след него.
Не си прахосвай козовете- привилегиите ще даваш да се ползват едва, когато сумата ти е изпратена.
И си виж застраховката- за някои действия трябва да уведомиш и застрахователното дружество.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Предявяване на разследване - практически въпрос.

Мнениеот law_master » 26 Окт 2011, 23:35

Не бързаме, но имахме подобен случай при който всичко се разреши благоприятно и без да се стига до осъждане на делинквента :) Не сме решили категорично да прекратяваме наказателното, наистина ние не губим нищо. Ще видим как ще се стекът нешата, има някои фактори които ни благоприятстват :)
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Предявяване на разследване - практически въпрос.

Мнениеот marek972 » 27 Окт 2011, 20:23

law_master написа: ще искаме наказателното да се прекрати


сакън ! да не сте посмели ! ...едно за съд си е едно за съд :lol:
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта


cron