начало

Съдът премахна такси за адвокати на Столичната община – препятстват правото на защита Съдът премахна такси за адвокати на Столичната община – препятстват правото на защита

Продажба на имот при собственик в старчески дом

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Продажба на имот при собственик в старчески дом

Мнениеот dsimov » 24 Юни 2009, 14:32

Здравейте,
Имам наследствен имот. Селска къща. Собственици сме няколко души. Искаме да продадем къщата. Цената е никаква - 4000 - 5000 лева.

Проблемът. Един от собствениците е баба ми, която е настанена в старчески дом. Тя е съгласна да продадем. Според тарифата за таксите за социалните услуги, финансирани от републиканския бюджет, тя плаща 30% от пенсията си, което е 30-40 лева.

Според същата тарифа, чл. 2 ал 5 (нова от 2006 г.), ако прехвърли, дари или продаде имот, ще започне да плаща такса равна на действителните месечни разходи за издръжка на едно лице, настанено в специализирана институция. Човек продал или дарил имот плаща пълния размер през следващите 5 години.

Ако приемем, че пълният размер на издръжката е 300 лв, то за 5 години таксата възлиза на 300*12*5 = 18 000 лева.

Сметката не излиза. Целият имот струва 5000. Собствеността на баба ми е 12.5% или 625 лева.

Какво да направим, за да продадем? В сила ли е още тази тарифа? Има ли нещо, което променя действието на чл. 2 ал 5?
dsimov
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Юни 2009, 14:09

Re: Продажба на имот при собственик в старчески дом

Мнениеот milletti » 02 Юли 2009, 16:29

Във въпросната тарифа, пише:
Първо, че размерът на таксите се определя в процент от дохода на лицата, които ползват социални услуги.
Второ, "Доход" по смисъла на тарифата са всички доходи на лицето, с изключение на ... не ни интересува в случая.
Трето, такса в размер на действителните месечни разходи за издръжка на едно лице, настанено в специализирана институция, заплащат лицата, които:
-са прехвърлили срещу заплащане собствеността върху недвижим имот и/или идеални части от него през последните 5 години
- са прехвърлили чрез договор за дарение собствеността върху недвижим имот и/или идеални части от него през последните 5 години.

От горното става ясно, че баба Ви няма да плаща през следващите пет години пълна такса, защото не е продавала. Но не това е важно. Сумата, която ще получи Вашата баба от продажбата е в размер на 625 лева. Това е нейният доход в случая. Ако доходът от продажбата на недвижимия имот е необлагаем /справка чл.13, ал.1 от ЗДДФЛ/ и най-вероятно е такъв, то Вашата баба не го обявавява или декларира никъде. В годишните данъчни декларации се декларират САМО облагаемите доходи.
Ако пък в случая доходът й е облагаем, ще си плати догодина 10% данък и още 30% от получената продажна цена ще дължи еднократно на съответната институция за социални услуги.
От две злини, изберете по-интересната.
milletti
Потребител
 
Мнения: 483
Регистриран на: 27 Окт 2006, 09:16
Местоположение: София


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron