начало

Тълкувателно решение: И чиновниците в МВР имат право на пари за храна Тълкувателно решение: И чиновниците в МВР имат право на пари за храна

Наказанието "Пробация"

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наказанието "Пробация"

Мнениеот andronika » 02 Окт 2007, 12:30

Колеги, какво мислите относно вазможността за условно осъждане при налагане на наказание Пробация? В действителност условното осъждане е приложимо единствено при наказание Лишаване от свобода, но ако разгледаме сравнително двата института ЛС и пробация между тях има доста общи неща - двете се приспадат при изтърпяване на едното от тях. Освен това и двете са своего рода ефективни наказания, засягащи правото на свободно придвижване на лицето в една или друга степен. Сигурно звучи "еретично" ... но как мислите :roll: ?
andronika
Потребител
 
Мнения: 316
Регистриран на: 18 Дек 2002, 14:00

Мнениеот barri » 02 Окт 2007, 13:06

ами няма да е зле да си прочетете НК и по-точно в частта за условното осъждане.
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Мнениеот bay4o » 02 Окт 2007, 13:13

Благодаря, Barri, изпреварихте ме. Не мисля по този въпрос, защото дори теоретично не е възможен.
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12

Мнениеот andronika » 02 Окт 2007, 13:31

Чела съм НК, благодаря все пак за препоръката ... просто ми беше като една идея, принципно дали е възможно, не говоря за конкретен случай. И пуснах темата, за да изкажете мнение ... между другото мисля, че скоро попаднах на съдебно решение в което съдът е наложил наказание пробация с изпитателен срок /ако правилно съм разбрала от диагоналния прочит/, в момента се опитвам да го изровя.
andronika
Потребител
 
Мнения: 316
Регистриран на: 18 Дек 2002, 14:00

Мнениеот dozn03 » 02 Окт 2007, 14:21

Изпълнението на пробацията не може да се отложи, както при ЛОС по чл. 66 НК. Може да се отложи само започването на изтърпяването, при наличие на предпоставки от ЗИН /тежка болест и т.н./.
А през изпитателния срок на ЛОС съдът може да постанови и пробация - чл. 67, ал. 3 НК. Не мислите ли, че така се получава, че се налагат две наказания за едно и също престъпление? Освен това има доста състави от особената част на НК, в които има предвидено наказание ЛОС за съответното престъпление, но е предвидено като възможно кумулативно наказание пробация. Така не се ли стига до нарушаване на един от основните принципи за законоустановенст на наказанието?
dozn03
Потребител
 
Мнения: 248
Регистриран на: 17 Окт 2006, 00:16

Мнениеот REVOLUTION » 02 Окт 2007, 15:27

dozn03 написа:Така не се ли стига до нарушаване на един от основните принципи за законоустановенст на наказанието?


Точно.Принципът за законоустановеност на наказанията изисква , не само да се налагат като вид и в предел само предвидените в закона наказания , но и освобождаването от изпълнение на наказанието да е предвидено пак в закона.Така , че в момента това не може да стане , а ако има постановена такава присъда то тя страда от порок-нарушение на материалния закон.Но според мен въпросът е зададен повече като теоретичен.В недалечното минало условното осъждане се е прилагало почти за всички наказания.Така виж НК от 51г. ……”чл.48. Когато съдът налага наказанието лишаване от свобода до три години или друго по-леко наказание, заедно или поотделно, той може да отложи изпълнението на наложеното наказание за срок от три до шест години, ако лицето не е осъждано на лишаване от свобода или на по-тежко наказание за престъпления от общ характер и ако съдът намери, че за поправянето му не е наложително да изтърпи наказанието”...Така е било до 1982г. , когато условното осъждане вече е било приложимо само за ЛС , задължително заселване и лишаване от право на местоживеене на определено място.С въвеждането на пробацията като наказание същевременно се промени и режима на условно осъждане като то остана да се прилага само за ЛС.Следователно виждаме , че въпросът за приложението на условното осъждане спрямо пробацията е въпрос на законодателна целесъобразност .Според мен действащата уредба е правилна.Същността на пробацията е да въздейства върху престъпника с определените в закона мерки , за да се превъзпита и поправи осъденият.Мерките не са прекомерни тежки , а според мен са доста практични и дават добър резултат.Няма да има полза за държавата ако въведе възможност да се освобождава от изпълнението на наказанието(например за ЛС има редица аргументи свързани с негативвните страни на това наказание) , а и мисля , че обществото ще посрещне на нож една такава законова промяна!!!
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот andronika » 02 Окт 2007, 16:03

Да, точно въпросът ми беше по-скоро теоретичен ... вярно е, че с пробацията се въздейства силно върху дееца, каквато е и целта на закона, но с изпълнението на наказанието понякога се засяга в много голяма степен примерно правото на труд - един осъден, който трябва ежедневно да полага подписа си, не може да речем да отиде в чужбина и работи като сезонен работник. А от опит знам, че е много трудно, да не кажа невъзможно спиране на наказанието за определен период. Пускала съм молби като съм посочвала, че лицето има предложение за работа в чужбина с конкретен работодател, но досега краен отговор няма, само прехвърляния на топката. И още нещо: оказва се че пробацията е по-тежко наказание от условното ЛС. Имам в практиката си случаи, когато подзащитните ме молят да пледирам за условна. И се получава парадокс: прокурорът пледира за пробация на основание чл. 55, аз искам условна :? . И съдът е постановявал условна.
andronika
Потребител
 
Мнения: 316
Регистриран на: 18 Дек 2002, 14:00

Мнениеот Gabi1 » 02 Окт 2007, 19:22

Това е често срещано. Пробацията е по-неприятна за доста хора. Задължението да се подписваш всеки ден те "връзва" и доста хора предпочитат условното осъждане. Спорен е и въпросът доколко е полезно това наказание. Има хора, които се притесняват от всяко съприкосновение с органите на властта, докато за други това наказание е най-доброто постижение за момента - радват се, че са навън и като дойдат да се подписват, ни се смеят в очите.
Не случайно е излезнало името "Промоция" за Пробацията.
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот nikolai.pachevski » 02 Окт 2007, 22:31

Gabi1 написа:Това е често срещано. Пробацията е по-неприятна за доста хора. Задължението да се подписваш всеки ден те "връзва" и доста хора предпочитат условното осъждане. Спорен е и въпросът доколко е полезно това наказание. Има хора, които се притесняват от всяко съприкосновение с органите на властта, докато за други това наказание е най-доброто постижение за момента - радват се, че са навън и като дойдат да се подписват, ни се смеят в очите.
Не случайно е излезнало името "Промоция" за Пробацията.


В крайна сметка "Промоцията" е по-често желана от осъдените с трайни престъпни навици, а условното осъждане от хората без такива. То няма и как да е друго...
nikolai.pachevski
Потребител
 
Мнения: 136
Регистриран на: 30 Апр 2006, 13:47
Местоположение: Плевен

Мнениеот nikolaila » 03 Окт 2007, 21:51

Трудно ли се сменя самата присъда от пробация в условно?Питам защото съм потърпевш и в момента точно това се опитвам да направя за да изляза в чужбина?
nikolaila
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Окт 2007, 23:05

Мнениеот Gabi1 » 03 Окт 2007, 22:23

Опитай разговор с пробационния служител.
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот nikolaila » 03 Окт 2007, 22:48

Още не ми е влязла в сила пробацията но каквото стане...
nikolaila
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Окт 2007, 23:05

Мнениеот sarbijanac » 03 Окт 2007, 23:24

Глава тринадесета Закон за изпълнение на наказанието

ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАНИЕТО ПРОБАЦИЯ


(Загл. изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г.)

Чл. 133. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 1988 г., бр. 103 от 2004 г.) (1) Наказанието пробация се изпълнява от пробационни служби, които са териториални звена на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията".

(2) Пробационните служби се създават и закриват със заповед на министъра на правосъдието, който осъществява общото ръководство и контрола върху тяхната дейност.


(3) Прякото ръководство и контрол върху дейността на пробационните служби се осъществяват от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията".


(4) Министърът на правосъдието определя:


1. (изм. - ДВ, бр. 17 от 2006 г.) структурата и щата на пробационните служби, наименованието на длъжностите на държавните служители, както и на лицата, работещи по трудово правоотношение;


2. пределните звания за длъжност.


(5) За пробационните служители се прилагат разпоредбите на чл. 20 - 20и .

Чл. 134. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) Областните пробационни служби към Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" организират и ръководят работата на пробационните служители в съдебния район на съответния окръжен съд.

(2) В района на действие на съответния районен съд се създават пробационни съвети в състав:


1. председател - пробационен служител;


2. (доп. - ДВ, бр. 82 от 2006 г.) членове - представители на общините, районните полицейски управления на Министерството на вътрешните работи, териториалните структури на здравеопазването, образованието и социалните грижи.


(3) В заседанието на пробационния съвет участва прокурор от съответната районна прокуратура със съвещателен глас.


(4) За участие в заседанията на пробационния съвет могат да бъдат привличани представители на наблюдателните комисии, на неправителствени организации, общественици, религиозни деятели и доброволци, които изразяват становище.


(5) Поименният състав на пробационните съвети се определя от главния директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" по предложение на началниците на областните пробационни служби.

Чл. 135. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) Пробационният съвет заседава най-малко веднъж на два месеца.

(2) Заседанията се провеждат, ако присъстват две трети от членовете на пробационния съвет.


(3) Пробационният съвет взема решения относно:


1. обектите, в които се изпълнява безвъзмезден труд в полза на обществото;


2. подбора на доброволците и неправителствените организации, които се привличат за подпомагане на пробационната дейност;


3. изготвяне на предложения до съда по чл. 43а и чл. 70, ал. 1 от Наказателния кодекс ;


4. изготвяне на становище до съответния прокурор за налагане на принудителни медицински мерки по реда на чл. 89 - 92 от Наказателния кодекс.


(4) Решенията на пробационния съвет се вземат с обикновено мнозинство от общия брой на членовете.

Чл. 136. (Изм. - ДВ, бр. 27 от 1986 г., бр. 103 от 2004 г.) Окръжният прокурор упражнява надзор за законност върху дейността на пробационните служби и пробационните съвети по реда на Закона за съдебната власт.
Чл. 137. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) Пробационните мерки се изпълняват по настоящия адрес на осъдения, а в случаите, когато този адрес е извън територията на Република България - по постоянния адрес.

(2) Местоизпълнението на пробационните мерки може да бъде променено със заповед на главния директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" по молба на осъдения, придружена със становище на съответния пробационен служител.

Чл. 138. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) Съдебните актове, с които е наложено наказанието пробация, се изпращат от прокурора за изпълнение в съответната пробационна служба.

(2) Въз основа на получения съдебен акт пробационният служител съставя лично досие на осъдения и отчетна карта, екземпляри от които се изпращат в Главна дирекция "Изпълнение на наказанията".


(3) Пробационният служител уведомява незабавно кмета на населеното място по местоизпълнение на наказанието и съответния началник на районното полицейско управление на Министерството на вътрешните работи. В уведомителното писмо се отбелязват данни за осъденото лице, характерът на извършеното престъпление, размерът и видът на постановените от съда пробационни мерки.

Чл. 139. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) В тридневен срок от получаването на съдебния акт пробационният служител призовава по реда на Наказателно-процесуалния кодекс осъдения да се яви за изпълнение на наказанието.

(2) За начало на изпълнение на наказанието се смята денят на явяването на осъдения пред пробационния служител.


(3) При явяването пробационният служител съставя протокол, с който осъденият се уведомява за правата и задълженията му по време на изпълнение на наложените пробационни мерки.

Чл. 140. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) В 14-дневен срок от привеждането на присъдата в изпълнение пробационният служител е длъжен да:

1. направи оценка на личностните особености на осъдения и оценка за риска от извършване на нарушения и нови престъпления;


2. изготви индивидуална програма за изпълнение на постановените от съда пробационни мерки.

Чл. 141. (Доп. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., изм., бр. 103 от 2004 г.) Пробационната мярка задължителна регистрация по настоящ адрес се изпълнява по план, утвърден от пробационния служител и съгласуван със съответния началник на районното полицейско управление на Министерството на вътрешните работи.
Чл. 141а. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) Срещите на осъдения с пробационния служител се провеждат по график, утвърден от пробационния служител.

(2) Извънредните срещи се провеждат по ред, определен от пробационния служител, за осъществяване на контрол по спазване изпълнението на пробационните мерки. Срещите могат да бъдат възложени за изпълнение на съответен полицейски служител или извършени съвместно с него. Когато се налага провеждането им след 22 ч. до 6 ч. сутринта, се уведомява районният прокурор.


(3) Ако срещата е поискана от осъденото лице, тя се провежда до 10 дни от поискването й.

Чл. 141б. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) Изпълнението на пробационната мярка ограничения на свободното придвижване се контролира чрез проверки от пробационния служител или определено от него длъжностно лице.

(2) Забраната за посещаване на посочените в присъдата места, райони и заведения се изпълнява по план, утвърден от пробационния служител и съгласуван със съответния началник на районното полицейско управление на Министерството на вътрешните работи.


(3) Забраната се обявява и на собствениците или длъжностните лица, отговорни за достъпа до определените от съда места, райони и заведения.


(4) Разрешение за напускане на населеното място се дава на осъдения от пробационния служител в следните случаи:


1. по причини от личен или обществен характер - за не повече от 5 денонощия;


2. за настаняване на лечение;


3. за явяване на изпит в учебно заведение или във връзка със съдебни производства.


(5) При спешни случаи за лечение разрешението по ал. 4, т. 2 се дава от лекаря, оказал спешната медицинска помощ, който е длъжен незабавно да уведоми пробационния служител.


(6) Когато се налага отсъствието да продължи повече от 10 денонощия, пробационният служител съгласува разрешението за напускане с районния прокурор.

Чл. 141в. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) При организирането на курсовете за професионална квалификация се отчитат нуждите на пазара на труда и интересите на осъдените.

(2) Курсовете се организират от областната пробационна служба съвместно с териториалните органи на Министерството на труда и социалната политика и Министерството на образованието и науката.

Чл. 141г. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) Програмите за обществено въздействие се организират от областната пробационна служба и могат да бъдат развиващи и корекционни.

(2) Развиващите програми включват курсове за ограмотяване, придобиване на умения за намиране на работа, инструктивни беседи с представителите на социалните служби и полицията.


(3) Корекционните програми са насочени към промяна на нагласите, ценностите, поведението на осъдените и за преодоляване на зависимости.

Чл. 141д. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г.) За организирането на курсове за професионална квалификация или програми за обществено въздействие може да бъдат привличани неправителствени организации и доброволци.

(2) Пробационните служби съвместно с неправителствени организации може да участват в проекти за реализиране на пробационни програми и практики.


(3) Пробационните служби може да ползват специализирани услуги от физически и юридически лица за работа с осъдени.

Чл. 141е. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) Изпълнението на пробационната мярка поправителен труд се организира по местоработата на осъдения от пробационния служител.

(2) Удръжките от възнаграждението се изчисляват от брутното месечно възнаграждение на осъдения, получено от служебни и трудови правоотношения или хонорари.


(3) Когато осъденият бъде уволнен или премине на друга работа, той уведомява незабавно пробационния служител. При преминаване на друга работа изпълнението на поправителния труд продължава по новата месторабота.

Чл. 141ж. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) Изпълнението на пробационната мярка безвъзмезден труд в полза на обществото се организира от пробационния служител съвместно с длъжностно лице, упълномощено от кмета на съответната община или кметство.

(2) Безвъзмездният труд се изпълнява в обекти, утвърдени от съответния пробационен съвет. Не се разрешава полагането на безвъзмезден труд в полза на физически лица, еднолични търговци и търговски дружества, с изключение на търговските дружества с държавно участие над 50 на сто.


(3) Безвъзмездният труд може да бъде положен в полза на граждани, пострадали от престъпления, с изрично съгласие от тяхна страна.


(4) При определянето на обектите, в които се изпълнява безвъзмезден труд, се отчитат трудовите умения, квалификацията и работоспособността на осъдения.


(5) На осъдения се възлага работа до три часа дневно в извънработно време или за пълен работен ден в един от празничните или почивните дни.


(6) По време на годишен отпуск или ако осъденият е безработен, може да му бъде възложена работа за не повече от 10 работни дни.


(7) Надзорът върху осъдените по време на работа се осъществява от пробационния служител или от определено от него длъжностно лице.

Чл. 141з. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) Началникът на областната пробационна служба организира взаимодействието с местата за лишаване от свобода и участието на пробационните служители в работата на комисиите по чл. 17 и на наблюдателните комисии.

(2) В случаите на условно предсрочно освобождаване по чл. 70, ал. 1 и 6 от Наказателния кодекс началникът на затвора или на поправителния дом изпраща на началника на съответната областна пробационна служба препис от определението на съда и характеристика на условно предсрочно освободения, в която се отбелязват постигнатите резултати по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода.


(3) Въз основа на характеристиката съответният пробационен служител изготвя програма за изпълнение на постановените от съда пробационни мерки.

Чл. 141и. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) Пробационният служител внася за обсъждане в съответния пробационен съвет оценка за поведението на всеки осъден.

(2) Оценката се прави най-малко веднъж на 6 месеца по време на изтърпяване на наказанието.

Чл. 141к. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) Когато осъденият е изтърпял минимум една четвърт от определения размер на наложената пробационна мярка и е показал примерно поведение, пробационният съвет може да:

1. промени задължението на осъдения за ежедневна регистрация по настоящ адрес в задължение за регистриране веднъж седмично;


2. отмени забраната за напускане на жилището след 22,00 ч. през почивните и празничните дни;


3. отмени забраната за напускане без разрешение на населеното място по местоживеене през почивните и празничните дни.


(2) За допуснати от осъдения нарушения пробационният съвет може да възстанови първоначалното съдържание на пробационните мерки.

Чл. 141л. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) За допуснати нарушения на постановените пробационни мерки осъдените могат да бъдат наказвани със:

1. бележка с устно предупреждение;


2. писмено предупреждение за предложение за замяна на пробацията с наказание лишаване от свобода.


(2) Заповедта за наказанието по ал. 1, т. 2 се издава от съответния пробационен служител след изслушване на нарушителя.


(3) Заповедта за наказание може да се обжалва пред началника на областната пробационна служба. Решението, с което се потвърждава наложеното наказание, може да се обжалва в 7-дневен срок пред главния директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията", чието решение е окончателно.

Чл. 141м. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) Осъдените на пробация имат право на молби, жалби, сигнали и предложения.

(2) Жалби срещу дейността на пробационните служители могат да бъдат подавани до главния директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията".

Чл. 141н. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) Изпълнението на пробацията по отношение на непълнолетни осъдени лица се осъществява от специализиран пробационен служител на областната пробационна служба съвместно с инспектор от детската педагогическа стая.
Чл. 141о. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) Специализираният пробационен служител, социален работник от отдела за закрила на детето, инспектор от детската педагогическа стая и педагогически съветник изготвят съвместно:

1. индивидуална програма за изпълнение на наложените пробационни мерки по отношение на непълнолетното осъдено лице;


2. програми за обществено въздействие по отношение на непълнолетни осъдени лица;


3. предложения до пробационния съвет за вземане на решения по чл. 135, ал. 3;


4. становища до съда в случаите, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс.

Чл. 141п. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) Разпоредбите относно изпълнението на наказанието лишаване от свобода се прилагат и при изпълнението на наказанието пробация, доколкото в тази глава не е предвидено друго.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот bay4o » 05 Окт 2007, 10:48

Не можете да замените наказанието "пробация" с "лишаване от свобода", тъй като последното е по - тежко, пък било то и условно. Единствената хипотеза за замяна е ако не изпълнявате пробацията - една или повече пробационни мерки. В този случая по искане на пробационния служител окръжният съд може да замени наказанието Ви пробация с ЛС, но в този случай вероятността да Ви наложат ефективно наказание /или както казваше една моя позната - ефикасно/ ЛС е огромна, т. е. отивате в затвора. Да сте мислили в хода на съдебното производство /и Вие, и адвокатът Ви/ за проблемите с изпълнението на наказанието. След постановения съдебен акт няма какво да правите.
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron