начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

подаване на иск

Казуси за недвижими имоти


подаване на иск

Мнениеот jerom » 03 Ное 2004, 13:14

допустим ли е владелчески иск на притежател на право на строеж срещу действия върху съответния имот , върху който е учредено правото му?
Важи ли разпоредбата, че за всички собственически права, където не са уредени в з-на се прилагат правилата за правото на собственост?
jerom
 

Re: подаване на иск

Мнениеот jerom » 03 Ное 2004, 13:15

допълнение: имотът / УПИ / е държавен
jerom
 

Re: подаване на иск

Мнениеот adresat » 03 Ное 2004, 13:19

Правото на строеж реализирано ли е ? Ако има строеж, той става собственик на построеното и ще се брани според мен с иск за собственост
adresat
 

Re: подаване на иск

Мнениеот jerom » 03 Ное 2004, 13:25

Реализирано е, но обект на посегателство не е построеното, а упи-то, върху което застроява съсобственикът му в правото на строеж.
jerom
 

Re: подаване на иск

Мнениеот adresat » 03 Ное 2004, 13:29

Най-лесно ще е да уведомите собственика- областта, но зависи и какъв е характера на посегателство. Дайте допълнителна информация...
adresat
 

Re: подаване на иск

Мнениеот jerom » 03 Ное 2004, 13:44

въпросът е не по административен, а по съдебен ред да отстраня или спра завземането /чрез застрояване/ на упи-то.
jerom
 

Re: подаване на иск

Мнениеот jerom » 03 Ное 2004, 15:46

няма ли отговор на този чисто практически въпрос? Процесуално допустимо ли е или не упражняване правото на този иск в случая?
jerom
 

Re: подаване на иск

Мнениеот лунатик » 03 Ное 2004, 16:04

Тръгни от чл. 64 ЗС. Виж точно какво пише в акта за отстъпеното право. Отстъпеното право на строеж е част от цялото право на собственост. Голият собственик вече не може да се разпорежда с имота си както си иска. Все пак той е ограничен. Така, че той не следва да позволява друго строителство в това УПИ. (освен ако в акта е постановено друго - чл. 64ЗС). Възможно е и ако от това УПИ се отдели друго УПИ. Тогава ще е възможно върху новото УПИ той да учреди друго право на строеж.
А ако строителството е започнало без знанието на собственика (държавата), то ще трябва да се сезира и собственика и прокуратурата.
лунатик
 

Re: подаване на иск

Мнениеот jerom » 03 Ное 2004, 16:45

Благодаря за идеята.Чрез РП е възможно по-краткият начин.
Имота е от типа на тези според §6 ЗС. Застрояващият няма учредено ПС , има само ид части от ПС, и то в пъти по-малко от действителното застроено.
А и каква е гаранцията , че РП няма да направи извод за гражданскоправен спор? Самоуправство ли е налице или друг състав?
jerom
 

Re: подаване на иск

Мнениеот lu » 06 Ное 2004, 22:38

"Голият собственик", явно държавата, отдава каква част от имота за застрояване? По архитектурни норми, е ли възможно да се изгради друг строеж в същото УПИ, зависи от площта и изложението, от ПУП-а. Кой ще забрани на собственика да се разпорежда с имота си. Чл.183 ал.1 е по ЗУТ, а нещо от ЗДС /ЗОбС/ само с нотариален акт се учредява право на строеж. Н.а. означава вписване. Вземете името и ЕГН на строителя и проверете в Сл.вписване има ли учредявано вещно пр. на строеж. Вашият клиент, с реализираното пр. на ст. върху чужда земя, може само да преминава през нея по най-краткия път до имота си и има пр. да го държи и ползва.
lu
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта


cron