начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

имотен казус

Казуси за недвижими имоти


имотен казус

Мнениеот Гост » 09 Сеп 2005, 10:05

Здравейте!
Имаме земя на доста "апетитно"място.Същата е заета от непознат човек.Трябва ли да водим дело?И би ли се съгласил адвокат-понеже съм в затруднено положение-да му дам 2декара от земята-като заплащане.
Предварително благодаря!
Гост
 

Мнениеот Гост » 09 Сеп 2005, 10:18

не уточнявате дали този човек има някакво правно основание по отношение на земята, някакво yura in re aliena/ ще рече учредено ограничено право върху чуждо право/-право на преминаване, на строеж... а ако просто е азел земята ви без основание, разбира се че ще водите дело на правно основание чл.108 ЗС.
Гост
 

Мнениеот исса » 09 Сеп 2005, 10:40

ревандикационния осъдителен иск чл.108 ЗС, и може да се позовете на чл.109 от цитирания вече закон. И с двата може да защитите собственическите си права, щом лицето без правно основание нарушава правата ви във вашата собственост. Законът за собствеността е категоричен - правото на собственост е абсолютно и ограничимо само в предвидените случаи. И все пак, преди да пристъпите към дело, опитайте да го принудите да напусне доброволно земята ви. и един въпрос-от колко време човекът си е присвоил правомощията върху имота ви? Имам предвид чл. 79 ал.1 ЗС. Най- добре се посъветвайте с адвокат специалист по вещноправни казуси.Успех!
исса
 

Мнениеот stefan67 » 09 Сеп 2005, 13:18

Въпросът Ви е зададен едностранно и не става ясно субектът, който както казвате е "заел" имота ви има ли и най-вече представя ли документи за собственост и други документи, удостоверяващи права върху земята? Водили ли сте разговори с въпросния човек, откога е присвоил правата ви на собственост, има ли постройки върху терена... Има неяснота във въпроса Ви. Колкото до съдебната процедура колегите са ви дали възможните решения, но съм съгласен с ИССА, че преди да предприемете съдебни действия е по-добре се опитате да разрешите проблема си с доброволно напускане. Ако все пак не успеете или имате притеснения, относно евентуални ответни действия от лицето спрямо Вас - свържете се с мен на е-mail:stefan67@abv.bg! Има и други изпитани в практиката начини, а и въпросът за заплащането не е най-важния. Успех!
stefan67
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 10 Сеп 2004, 11:48
Местоположение: Sofia

Мнениеот Гост » 17 Сеп 2005, 17:37

Много ви благодаря!
Имотът се намира в близост до язовир Искър-въпросният човек е шеф в Мин.на земеделието и си е извадил наториален акт-сещате се как :(
Ние имаме там много земи,но той е взел една от най-хубавите и скъпи.
Трябва ли да водим дело и как трябва да докажем че това е нашата земя?
Мн. ви благодаря!
Гост
 

Мнениеот kontrol » 18 Сеп 2005, 02:15

Поне в етичния кодекс на адвокатите пише, че
Чл. 15. Забрана на уговорки за придобиване на дял от предмета на спора (pactum de quota litis).

Адвокатът няма право преди приключването на делото да сключва с клиента си споразумение, с което размерът на адвокатското възнаграждение се определя като дял от предмета на защитавания от адвоката правен спор.

kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 78 госта


cron