начало

Събирането на трафични данни в Република България Събирането на трафични данни в Република България

Даряване на апартамент

Казуси за недвижими имоти


Даряване на апартамент

Мнениеот Петко » 16 Апр 2004, 10:38

Моля, ви за съвет! Чичо ми иска да ми дари апартамента си след смърта си , срещу гледане на стари години и т.н. Той си има нотариален акт. Ние сме много наследници / племеници, родственици и т.н./, но чичо няма жена , деца. Аз съм един от племениците. Запознах се със Закона за наследството и горе-долу разбрах за разполагаемата и запазената част. Интересува ме какъв вид завещание е за предпочитане - нотариално заверено, саморъчно написано , или покупко-продажба. Дали е достатъчно саморъчно написано завещание, което след дай Боже много години, като почине, представя в службата за вписвания мога да получа нотариален акт за въпросния апартамент. Благодаря ви предварително.
Петко
 

Re: Даряване на апартамент

Мнениеот Иван » 16 Апр 2004, 11:10

1.Завещанието трябва да бъде нотариално, за да гарантира в максимална степен правата Ви. То е най-удачно и евтино, НО при условие, че сте сигурен в липсата на наследници със запазена част. Също трябва да се гарантирате против възможностите за оспорване по чл.42-44 ЗН. Освен това възможно е да се грижите за чичо си, но преди смъртта му отношенията ви да се влошат, и той да състави друго завещание.
2.Другия вариант е чичо Ви да ви прехвърли собствеността на имота срещу ваше задължение за издръжка и гледане. Но тук ще бъде открита възможността за чичо Ви, а след неговата смърт-за другите наследници, да искат разваляне на договора, ако не полагате дължимата грижа и не плащате дължимата издръжка, което трябва да бъде доказано в съда.
3.Третия вариант е чичо Ви да Ви продаде /привидно/ апартамента, като си запази ползването, но така ще изгуби гаранцията, че ще получава гледане и издръжка.
Иван
 

Re: Даряване на апартамент

Мнениеот Димитрова » 23 Апр 2004, 00:51

Няма пречка чичо Ви да направи завещание във Ваша полза или да Ви дари имота приживе, тъй като той няма наследници със запазена част и никой не би могъл след смъртта му да оспорва завещанието или да разваля дарението. Само наследниците със запазена част / деца, съпруг и родители/ могат да искат намаляване на завещателните разпореждания и на даренията до размера, необходим за допълване на тяхната запазена част. Племенниците, чичовците или други родственици нямат запазена част.
Димитрова
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 87 госта


cron