Няма нужда от нападки. Няма нужда и от постигане на единомислие по поставения проблем - всеки има право на собствено мнение, което да отстоява, ако смята за правилно.
По отношение на примерното дело - АНД № 653 от 2015 г. на РС-Пловдив - то се отнася до обжалване на "неприсъствен фиш", какъвто не е случаят тук. Отделно от това, решението е незаконосъобразно, но като необжалвано е влязло в сила. Доводите на жалбоподателя не са посочени, затова не мога да ги коментирам. Единственият довод на съда обаче е несъстоятелен - нарушено право на защита, понеже не му било указано как точно бил паркирал неправилно. Съдът дори е стигнал дотам да си измисля законови текстове. Според съда:
[...] обстоятелствата, отразени именно в екземпляра от фиша, който се залепя върху автомобила на датата на установяване на нарушението [...]
[...] екземпряла от фиша, предназначен за нарушителя, който се поставя върху автомобила [...]
Според закона (чл. 186, ал. 3, изр. 2-ро и 3-то от ЗДвП):
В този случай фишът се издава на собственика на моторното превозно средство, като първият екземпляр от фиша му се изпраща, а вторият и третият екземпляр остават за съхранение в службата за контрол. Към моторното превозно средство се закрепва уведомление, в което се посочват мястото и времето на нарушението, моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, нарушените разпоредби, размерът на глобата, срокът, сметката или мястото за доброволното и заплащане.
Подчертавам
уведомление, не екземпляр от фиша. Екземпляр му е пратен по пощата, както и е бил на разположение в службата за контрол да се запознае с него, т.е. по никакъв начин не му е нарушено правото на защита, още повече че може към вече подадена жалба да се добавят основания. Говорим за уведомление все пак, не за копие на фиша. Както и да е. Настоящият проблем е за "присъствен фиш".
nikodim77 написа:фишовете се съставят от едно лице без посочен свидетел. Какво ще се случи при осъществяване на горе-описаната процедура, когато следва да се издаде АУАН респ. НП, в които е императивно изискването за поне един свидетел?!? Вероятно тези АУАН ще се изготвят при условията на чл. 40, ал.3 от ЗАНН...?!?
Всъщност, точно такава е практиката, без значение кой е специалният закон (ЗДвП, ЗЗП и прочие) - при липса на очевидци, акт се съставя в присъствието на други свидетели, поради което констатациите в акта и тезата на актосъставителя не могат да бъдат достатъчно основание за потвърждаване на обжалвано НП, издадено въз основа на такъв акт. Затова в случая се правят снимки, когато се съставя "неприсъствен фиш" - за да потвърдят изложеното в един бъдещ АУАН, ако фишът бъде оспорен.
nikodim77 написа:По отношение на тезата за съдебната практика при подписан фиш, противоречива не толкова, колкото – изледваща всеки случай индивидуално... Но в наст. случай може да се приеме и наличие на принуда (е, не както е в НК, но вид такава), че при отказ от подписване на фиша няма да се освободи МПС от скобата.., както и др обстоятелства.
Моят проблем с изнудването с тези фишове е, че законът (чл. 186, ал. 1 от ЗДвП) гласи следното:
Чл. 186. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) За административни нарушения, които са установени в момента на извършването им и за които не е предвидено наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, на мястото на нарушението може да бъде наложена с фиш глоба [...]
Тоест законът изисква фишът да бъде издаден както в момента на установяване на нарушението, така и на мястото на нарушението, а не часове/дни по-късно на наказателния паркинг. Ако шофьорът го няма, се издава фиш в негово отсъствие (чл. 186, ал. 3 от ЗДвП), срещу който неприсъствен фиш той може да възрази в последствие. Затова за мен тези присъствени фишове при освобождаване на автомобила са изначално незаконосъобразни. И излъжеш ли се да подпишеш, след това не можеш да обжалваш.
В този смисъл, ето един абсурден цитат от Решение № 14465 от 29.10.2019 г. на ВАС по адм. дело 10690/2019:
Оформеният от контролния орган фиш, действащ в тази хипотеза и като наказващ орган, замества наказателното постановление и влиза в сила веднага щом като нарушителят се съгласи да плати определената глоба.
Има и други, в които този текст просто е copy-paste-нат. Не искам да задълбавам, но практиката е налице. Дори КС поддържа тази теза в решението си за отмяна на необжалваемите глоби до 50 лв, което за мен като гражданин е просто скандално.