начало

ВСС изпрати сигнал за доходи на роднини на Сарафов на ad hoc прокурора ВСС изпрати сигнал за доходи на роднини на Сарафов на ad hoc прокурора

Разлика при покупка на Акт15 и Акт16

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Разлика при покупка на Акт15 и Акт16

Мнениеот astragon » 02 Юли 2009, 22:56

Здравейте,
искам да закупя една боксониера в к-с"Меден Рудник" на Бургас.
Цената е 24 000 лв.
Проблема е,че данъчната оценка е 32 000 лв.Има ли начин да се промени данъчната оценка,защото очевидно тази не е реална,тъй като пазарната цена е чувствително по-ниска от определената от общината.Всъщност къде мога да проверя каква е точната данъчна оценка,тъй като това което ви казвам са думи на брокерката,чрез която купувам жилището.
Другия проблем е,че кооперацията е завършена,но няма Акт16.
Има ли разлика при прехвърлянето като сума в зависимост от това дали има или няма Акт16,тъй като според брокерката няма значение и ще платя еднаква сума,независимо от неналичието на Акт16.
Задавам този въпрос,защото продавачката е регистрирала жилището в данъчното като притежаващо акт16(пак по думите на брокерката).
И някой знае ли колко ще ми струва прехвърлянето на мое име при тази данъчна оценка?
А възможно ли е сделката да бъде изповядана на цена по-ниска от данъчната оценка,т.е. на реалната си стойност?
Ще се радвам ако някой сподели и за какво трябва да внимавам при закупуването на жилището,защото хич не съм запознат с тези неща?

Въпросите станаха много,затова ги оцветих в черно,за тези които ще си направят труда д ами отговарят :wink:
astragon
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Юли 2009, 22:43

Re: Разлика при покупка на Акт15 и Акт16

Мнениеот Гост. » 05 Юли 2009, 20:57

:roll: Прочетох ви питанките на още едно място. Там се въздържах от отговор, защото наистина е дълго за обяснение, не разполагаме с документацията/ да не споделя, че там дописахте важен факт.../.
Съвсем добронамерено- идете с докментацията при адвокат. Брокера ви посредничи при сделката, но често е правно неграмотен.

1. къде мога да проверя каква е точната данъчна оценка
Искайте от брокера да ви я покаже. Ако ще има сделка следва продавачът да се е снабдил с такава. От нея ще черпите информация за част от отговорите си.
1. И някой знае ли колко ще ми струва прехвърлянето на мое име при тази данъчна оценка?
http://lex.bg/bg/laws/ldoc/-13058048 смятайте колко ще ви струва при Нотариуса по новата им тарифа. В тази сума не са включени разходи по- вписване в АВ- СВ и таксите по ЗМДТ, респективно местната Наредба.

Може да се изповяда сделката и под данъчна оценка, но нотариуса ще ви таксува материален интерес на по-високата сума.

Както казах- с документите при колега. А личният ми съвет е да бягате от тази сделка. Документално не са уредени доста неща.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Разлика при покупка на Акт15 и Акт16

Мнениеот anserk » 06 Юли 2009, 14:32

Другия проблем е,че кооперацията е завършена,но няма Акт16.
Има ли разлика при прехвърлянето като сума в зависимост от това дали има или няма Акт16,тъй като според брокерката няма значение и ще платя еднаква сума,независимо от неналичието на Акт16.

Констативен акт за установяване годността за приемане на строежа (обр.15) се
съставя между собствениците на земята, тези с отстъпеното право на строеж(обикновенно предприемача), собствениците на груб строеж(ако са си извадили нотариални актове след акт обр.14), проектантите на строежа, строителя и строителния надзор. С него строителя предава сградата на собствениците (възложителите) и ако сградата е 4-та категория (кота корниз до 15м) е основание строителния надзор да изготви доклад до кмета на общината за издаване на Удостоверение за въвеждане в експлоатация.Не се прави протокол обр.16, защото той се съставя само ако има ДПК (държавна приемателна комисия) за строежи 3-та,2-ра и 1-ва категория.
Може да има протокол обр.15 за сградата, но такъв трябва да има и за всяка външна връзка - ел. захранване, водоровод и канал, топлопровод и абонатна станция, газ и т.н. Без тях никой няма да издаде разрешение за ползване на сградата, а ако са ги направили би трябвало да въведат сградата в експлоатация. Това накрая е винаги проблемно при предприемачите.
Предполагам, че на този етап - преди да е предадена сградата, ще ви продадат боксониерата на груб строеж, но това най-точно ще ви го каже нотариус. Те придобиха доста опит в тази насока.
Данъчната оценка се прави на база нормативна наредба, одобрен проект, по който е издадено разрешението за строеж, и основните коефициенти зависят от решенията на общинските съвети за съответните градове и региони.Издава се официален документ.
Съвет: предварително при ВАШ адвокат или нотариус.
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron