Страница 1 от 1

Дело за клевета

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2012, 22:26
от dunder
Здравейте,

Преди няколко месеца имах интересна случка. При настаняването ни в хотел се оказа, че липсва част от оборудването в стаята, за което се бяхме разбрали по телефона. Говорихме с управителя и след като се опита да ни изнуди да плащаме някаква такса на ден се стигна до разговор на висок тон и накрая все пак ни осигури това, за което настоявахме. При прибирането ни се оплаках на фирмата от управителя на хотела през една интернет форма за обратна връзка. Съвсем културно в 5-6 изречения съм описал какво се е случило, като точно в частта за изнудването съм използвал думата „предполагам“ и не съм използвал "изнудва".

В последствие се оказва, че управителят е глобен, което лично за мен е едно голямо морално удовлетворение.

Историята обаче не свършва дотук. Тези дни разбрах, че управителят е завел дело за клевета срещу мен: чл. 148, ал. 2 вр. Ал. 1 т.2 пр. 1 вр. С чл. 147 ал. 1 пр. 2 от НК (цитирам абсолютно дословно, вкл. малки и големи букви, запетайки и т.н.). Най-общо набляга на това, че аз съм бил груб, а той спокойно ми обяснил и ми съдействал. Изопачава основни моменти от разговора ни в неговата стая, като твърди, че има и свидетели, които ще призове. В интерес на истината по едно време там имаше един служител на хотела, който всъщност зае моята страна и потвърди, че не дължа никакви суми, но в обвинението са му приписани други думи. Предполагам ще бъде привлечен за свидетел. Аз изобщо не го помня кой е, но със сигурност са близки с ищеца.

Конкретно обвинението е за наклеветяване, набеждаване и публично опетняване на името с цел да се промени мнението на обществото и колегите му. Има иск за имуществени и неимуществени вреди (стрес, злепоставяне, уронване на престижа…).

Въпросите са ми следните:
- Има ли изобщо основание за дело? Аз съм си дал мнението за неговата работа на неговия работодател. Не мога да нося отговорност за глобите, които му налага работодателят?
- Ако се стигне до конкретната фактология относно спора ни, аз съм сам срещу него и неговия свидетел (или даже свидетели). Мога ли да избегна тази ситуация?
- Как мога да въвлека неговия работодател в спора? Той все пак го е глобил, така че може би е направил вътрешно разследване или е имало и други подобни случаи със същия управител, или пък по същия проблем.
- Изобщо какво ли означава за тази фирма, че техен служител съди техен постоянен клиент? Предполагам ако им кажа ще го уволнят веднага. Какъв е най-правилния начин да им го съобщя – предполагам не отново през интернет формата?
- В ролята си на потребител, който просто си е казал мнението за услугата, мога ли да разчитам на Агенцията за защита на потребителите?
- Мога ли да блогна за случката в интернет като публикувам и обвинението, или това ще усложни нещата?

Благодаря ви предварително за съдействието!

За първи път съм в такава ситуация и чувствата се менят постоянно – от насмешка, през яд до амбицията максимално да се подготвя за делото и лошият да си получи заслуженото. Колкото повече чета по темата обаче, все по-заплетено ми се струва.

Поздрави.

Re: Дело за клевета

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2012, 02:42
от robin7
Здравей,
Реших да пиша по темата, защото съм чел някой неща за клеветата и набедяването. Има разлика между клевета и набедяване. За да е набедяване трябва да е направено пред надлежен орган на властта, такива са разследващи полицай, прокурори и т.н.. набеди някого в престъпление, като знае, че е невинен, или представи неистински доказателства срещу него. Чл. 148, ал. 2 вр. Ал. 1 т.2 пр. 1 вр. С чл. 147 ал. 1 пр. 2 от НК това е Обида 2. разпространена чрез печатно произведение или по друг начин; , поне доколкото моите скромни познания интерпретират и Чл. 147. Който разгласи позорно обстоятелство за другиго или му припише престъпление, се наказва за клевета с глоба от три хиляди до седем хиляди лева и с обществено порицание.

(2) Деецът не се наказва, ако се докаже истинността на разгласените обстоятелства или на приписаните престъпления.

Обвиненията са от частен характер т.е тежестта на обвинението лежи на човека, който Ви съди, той ще доказва своите твърдения и т.н.. Най-вероятно човека, който Ви обвинява ще има и свидетели, но въпроса е какво ще изтъкне като теза, която ще отстоява в съда. Няма смисъл от излишно гадание и т.н.. в крайна сметка дори и да сте прав, може да Ви направят крив. Надявам се да разберете какво искам да Ви кажа. Моето мнение е да си потърсите адвокат, който да поеме нещата и да защити правата и интересите Ви. Аз самия съм обект на набедяване и в момента тече досъдебно производство. Минах през трима адвокати, не бях се занимавал с това, но неволята учи. Намерете си хубав адвокат и се защитете. Успех!

Re: Дело за клевета

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2012, 21:20
от boynin
Смятам, че трудно биха ви осъдили в тази ситуация. Трудно някой съд би приел вашия коментар като потребител в тази случка като клевета, така че не се притеснявайте особено. Все пак, за да се застраховате и да сте спокоен си наемете един адвокат, за да защити интересите ви. :)

Re: Дело за клевета

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2012, 01:13
от rozablue
Здравейте!

Ще продължа темата с друг случай.

Публична клевета - пред няколко човека на публично място: извършителят твърди многократно - има и запис на казаното от него, че конкретен човек е извършил документни измами, в резултат на което се е сдобил с блага във вреда на други.Казаното е напълно конкретно- кой е извършил, какво е извършил и ка го е извършил. При това знае много добре,документирано е доказано, че заявените му по този начин твърдения не отговарят на истината.

Изявлението е адресирано към трети лица, присъстващи в този момент и изслушващи го внимателно.
Обвиненият в това престъпление присъства също в момента на изявлението и възприема лично цялата информация.

След което завежда дело за клевета -представяйки всички доказателства за неистинността на заявените публично твърдения от извършителя.

Съдът се произнася с решение, според което ТЪЙ КАТО потърпевшият е присъствал лично и лично е чул отправените по негов адрес обвинения - без значение,че техен адресат са били трети лица,които са ги възприели безпрепятствено и лично, НЯМА КЛЕВЕТА. Поради това извършителят се оправдава, а на потърпевшият се възлага да му плати съдебните разноски.

Това е реална ситуация.
Моля, коментирайте. Благодаря.

Re: Дело за клевета

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2012, 10:36
от rozablue
Човек остава изумен и безмълвен. MADE IN BG.