Забрана в ЗМВР за започване на работа, когато имаш наложено наказание по 78а е изключително неефективен метод на подбор, въпреки че на пръв поглед е конструктивно.
Мойте съображения за това са:
- обикновено 78а се налага на хора, които са "кривнали" от правия път инцидентно и деянието им не е високо общественоопасно;
- това не е точен метод за определяне на нравствените и етични качества
- очевадно несъответствие със Закона за съдебната власт, където изискването е лицето да "не е осъждано на лишаване от свобода за умишлено престъпление". За по-отговорна длъжност режимът е по-либерален ?!?!!?
- предполагам, че в някои специфични звена на МВР /или ДАНС/ работят хора, които действат под прикритие, а разпоредбата в ЗМВР ограничава подбора на подходящи за целта хора;
- създава излишно напрежение в служителите на МВР
- това е една дискриминационна мярка, защото смисълът на 78а е лицето да не бъде третирано като осъждано
Но всичко това, което написах е без значение. Лошото е, че не можеш да започнеш работа в МВР. Все пак ще ти копирам, мнението на Галентин Грозев - член на синдиката на МВР. Може би нещата няма да са толкова черни за теб в бъдеще:
По отношение на това, че имаш наложено наказание по чл. 78а, с което си освободен от наказателна отговорност, мога да ти допълня, че по действащия ЗМВР това е основание за прекратяване на служебното правоотношение, както и основание, поради което не можеш да започнеш работа. Така че и да си искал, и да не си - пак щяха да те освободят от работа.
Що се отнася до това, че имаш присъда, само по себе си това не е страшно, защото освен осъдителна има и оправдателна присъда, още повече че твоята присъда е за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на глоба, т.е. ти не си осъден престъпник, а си гражданин, който е глобен по наказателно дело. Може да е малко тънка разликата за някой, който е по-далеч от наказателното право, но е съществена.
Отношението на чл. 78а от НК към службата в МВР е създадено през 1997г. с нов ЗМВР, заедно с други "нововъведения", обявени от Конституционния съд за противоконституционни. СфСМВР има официално становище по въпроса, представено в МВР, което може да се намери на адрес
http://www.sfsmvr.org/?id=opinions2.
В становището освен другите основания е цитирано и становището на Върховния съд на НРБ по Н.Д. № 4/1985г., Пленум на ВС, който дава срок за действието на чл. 78а НК една година: „По отношение на лицата, които са освободени от наказателна отговорност по глава осма от наказателния кодекс, разпоредбите на чл. 85 и сл. НК, предвиждащи реабилитация, не се прилагат, защото те не се считат за осъждани. Тези лица обаче не могат да бъдат поставени в по-тежко положение от лицето, което е освободено от наказателна отговорност по чл. 78а НК, ако е изтекла една година от наложената мярка за обществено въздействие или глоба. И тук трябва да се приложи срокът по чл. 86, т. 3 НК (сегашен чл. 86, ал. 1, т. 3 НК)”.
За съжаление към момента тази противоконституционна и дискриминационна разпоредба продължава да важи за кандидатстване за държавна служба в МВР и по отношение на държавните служители в МВР, така че няма как да започнеш работа. Ако текстът се запази, ти предлагам да изчакаш шест години след постановяването на наказанието по чл. 78а от НК, след което да кандидатстваш пак. Мотивът ми - бюлетините се пазят пет години, интересно е как след това ще може да се докаже, че са ти наложили наказание по чл. 78а от НК.