начало

ГЕРБ сезира Конституционния съд за мандата на ВСС и избора на тримата големи в съдебната система ГЕРБ сезира Конституционния съд за мандата на ВСС и избора на тримата големи в съдебната система

Решаване на казус

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Решаване на казус

Мнениеот tedimedi » 12 Дек 2014, 16:58

Здравейте,
Имам нужда от помощ при решаване на казус по основи на правото. :( Ето го и казуса:

Подателят на молбата за преглед е осъден по наказателно дело № 112/94г. на П.районен съд на четири месеца лишаване от свобода условно за кражба по чл. 252, ал.1 НК във връзка с чл.195, ал.1, т.2,4 и 6 НК и с чл.55, ал.1, т.1 НК; осъден е и да предаде на пострадалия от престъплението К.К. 550 кг. арматурно желязо марка „Ф-6” – такова, каквото е откраднал от него, то ест обещетение в натура. Осъденият настоява да плати толкова, колкото е струвало откраднатото желязо към есента на 1990 г. – 300 лв., отчитайки, че дължимата от него лихва е само мораторна (закъснителна), а не и компенсаторна (обезщетителна) арг. от чл.84, ал.3 ЗЗД и чл.86, ал.1 ЗЗД.

Въпрос: основателна ли е молбата за преглед? Какво трябва да бъде решението на ВКС?

Ако има някой,който може да ми помогне,ще бъда много благодарна! Мерси!
tedimedi
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Дек 2014, 16:55

Re: Решаване на казус

Мнениеот kontrol » 12 Дек 2014, 20:53

бахмааму, къв е тоя преглед по реда на надзора и ква е тая кражба по 252 (редакция до 1993 г.), къв е тоя казус. Трябва някой със спомени за основанията за отмяна от време оно да ти каже.
В казуса никъде не се говори да е присъдена лихва. Обикновено се присъжда стойността към момента на кражбата + закъснителна лихва (която обезщетява тъкмо закъснението, не си могъл да въртиш парите).
Мисля обаче, че чисто теоретично няма пречка да се присъжда обезщетение в натура (жилезу). По моему, дори да ти върнат желязото като родовоопределена вещ, пак имаш право на обезщетение за пропуснатите ползи, но то вече няма да е в размер на законната лихва, а колкото си доказал, т.е. извън наказателния процес. Като е присъдено желязо, не е надхвърлен размерът на дължимото.
Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 51 госта


cron